راهنمای جامع خرید سیم افشان و کاربرد آن

سیم افشان یکی از ابزارهایی است که در تمامی صنایع به‌صورت عمده از آن استفاده می‌شود. یکی از مهم­ترین دلایل استفاده از این نوع سیم و کابل، قابلیت انعطاف بالای آن‌ها است. جنس خود کابل‌ها از فلز هادی مس بوده و پوششی از جنس PVC دارند. روکش نیز همانند خود کابل، قابل انعطاف است و درعین‌حال از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. در این مقاله به بررسی نکاتی که در زمان خرید سیم افشان باید به آن توجه کرد می‌پردازیم.

کارکرد سیم افشان

از سیم افشان به‌صورت کاملاً اختصاصی برای کاربرد در وسایل برقی داخل منزل، همین‌طور برای سیستم‌های روشنایی که در محیط‌های بسته و البته باز مورداستفاده قرار می‌گیرند، در زیر و روی گچ‌کاری ساختمان و غیره استفاده می‌شود. ولی به‌طورکلی این سیم‌های بسیار انعطاف‌پذیر در قسمت داخلی کانال‌ها نباید مورداستفاده قرار بگیرند. علت این موضوع آن است که وقتی این سیم‌ها را در درون کانال‌ها قرار می‌دهند دیگر نمی‌توان تنها به انعطاف‌پذیر بودن آن­ها تکیه کرد. همچنین سیم‌های افشان که سطح مقطعی کمتر از یک میلی­متر دارند باید حتماً با میزان ولتاژ معادل ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت کار کنند، اما اگر سطح مقطع بیشتر از یک میلی­متر باشد ولتاژ مناسب ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت خواهد بود.

در حالت کلی از سیم افشان بیشتر در مواردی استفاده می­شود که انعطاف سیم موردنیاز باشد، چون در غیر این صورت می­توان به‌جای این سیم‌ها از سیم‌های مفتولی استفاده کرد که انعطاف‌پذیر نیستند. اما گاهی دیده شده که در برخی از سیم‌کشی‌های ساختمان برای انتقال برق از محل اتصال و از مکانی به مکان دیگر، به دلیل ایجاد تغییر زاویه مجبور به استفاده از نوع سیستم‌ها هستیم که انعطاف‌پذیر بوده و کار را برای ما آسان می‌کنند.

ساختمان تشکیل‌دهنده سیم افشانها

ساختار و ساختمان اصلی سیم افشان‌ها از یک هسته اصلی که فلز هادی مس است تشکیل شده که خلوص بسیار بالایی برای رسانا بودن دارد و به‌شدت انعطاف‌پذیر است. پوشش و روکشی که برای محافظت از هسته اصلی مورداستفاده قرار گرفته از جنس PVC/C در نظر گرفته شده است که به‌شدت استحکام بالایی دارد و از تمامی استانداردهای لازم نیز برخوردار است. این پوشش به‌گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند ولتاژی مابین ۳۰۰ تا ۷۵۰ ولت را در سطح مقطع‌های مختلف به‌خوبی و با نهایت مقاومت، تحمل کند.

انواع مختلف سیم افشان‌ها

سیم افشان‌ها به‌طورکلی بر اساس ولتاژ نامی یا همان ولتاژی که از خود عبور می‌دهند و همچنین سطح مقطع در نظر گرفته شده، به دودسته اصلی طبقه‌بندی می‌شوند. در این قسمت انواع رایج این محصول را بررسی خواهیم کرد.

  • سیم افشان با سطح مقطع کمتر از 1 میلی‌متر

محصولی که با سطح مقطع کمتر 1 میلی‌متر تولید و روانه بازار می‌شود بیشتر برای استفاده شدن بر روی سطوح گچی و همچنین زیر این سطوح مناسب است. البته برای استفاده از لوله‌های خرطومی نیز، این سطح مقطع از سیم افشان را توصیه می‌کنیم. ناگفته نماند که ولتاژ مناسب این سطح مقطع 300 الی 500 ولت در نظر گرفته شده است.

  • سیم افشان با سطح مقطع بیشتر از 1 میلی‌متر

از این محصول با سطح مقطع بیشتر از 1 میلی‌متر برای وسایل برقی که در داخل خانه استفاده می‌شوند مانند همزن، آبمیوه‌گیری و غیره استفاده می‌شود و شما شاهد بیشترین قابلیت هادی بودن سیم افشان در این دسته از محصولات خواهید بود. ولتاژ مناسب برای این سطح مقطع نیز 450 الی 750 در نظر گرفته شده است.

استانداردهای مناسب کابل‌های سیم افشان

تمام سیم‌های افشان از استانداردهایی برخوردار هستند که جزء شروط اصلی برای این محصولات به‌حساب می‌آید. اما در حالت کلی 2 استاندارد اصلی برای این محصولات ارائه شده است که هر دو از عوامل مهم و تعیین‌کننده افشان بودن یک سیم و یا غیر افشان بودن آن محسوب می‌شوند.

رنگ‌بندی و نام‌گذاری

معمولاً برای رنگ‌بندی سیم افشان‌ها از سلیقه کاربران استفاده می‌شود، می­توان این‌گونه گفت که رنگ‌ها در این محصولات کاملاً انتخابی هستند. پیشنهاد می‌کنیم که برای جداشدن و قاطی نشدن سیم‌های موجود در داخل تابلو برق، رنگ‌های مختلفی را انتخاب کنید و بر همین اساس، کارخانه رنگ عایق انتخابی بدنه را برای شما بر روی کابل‌ها استفاده خواهد کرد.

نام‌گذاری سیم افشان نیز با استفاده از یک الگوریتم خاص انجام می‌شود که در حالت کلی به شکل NYAF خواهد بود که  N نام سیم بر اساس استاندارد را نشان می‌دهد، Y مواد عایق سیم را عرضه می‌کند و AF جنس هادی که در سیم به کار گرفته شده را به شما خاطرنشان می‌کند.

فاکتورهای اصلی برای سنجیدن سیم افشان

برای تهیه سیم افشان در مرحله اول باید کیفیت و استانداردها را در نظر گرفت و علاوه‌برآن باید دقت کنید که هادی در این محصولات حتماً از جنس مس باشد. ضمن اینکه هیچگاه فراموش نکنید که وزن زیاد نشان‌دهنده باکیفیت بودن و بهتر بودن این محصولات نیست!

در آخر نیز توصیه می‌کنیم که محصول خود را از یک شرکت معتبر در این عرصه تهیه کنید که در صورت لزوم با تعویض و عرضه گارانتی بر روی محصول خود مشکلی نداشته باشد. ما به شما فروشگاه اینترنتی صنعت نور را پیشنهاد می‌کنیم.

بهترین نوع سیم افشان‌ها

سیم افشان‌ها در کشور ما سال‌هاست که توسط شرکت‌های کاملاً معتبر و حرفه‌ای عرضه می‌شوند که در این عرصه سابقه‌ای بسیار طولانی و همین‌طور درخشان دارند. البته اخیراً با افزایش قیمت مس برخی از این کارخانه‌ها تصمیم گرفته‌اند که درصد و درجه خلوص فلز مس را کم کرده و در کنار آن از آلومینیوم نیز استفاده کنند.

به همین دلیل زمانی که آلومینیوم در یک کابل سیم افشان مورداستفاده قرار می‌گیرد، شما با افت کیفیت و ضعف عملکرد روبه‌رو خواهید بود، چرا که اکسید شدن در این کابل‌ها به دلیل وجود آلومینیوم افزایش پیدا کرده و در همین راستا طول عمر کابل شما کم خواهد شد. به همین دلیل است که کارخانه‌هایی با هادی مسی در کابل تولیدی، کیفیت و ماندگاری بسیار بالاتری نسبت به سایر کارخانه‌ها را به کاربران و مشتریان خود عرضه می‌کنند.

سیم افشان‌هایی از جنس هادی آلومینیوم

قبلاً نیز به این موضوع اشاره کردیم که جنس اصلی هادی که از گذشته تا به امروز به طور معمول و گسترده در سیم افشان‌ها مورداستفاده قرار می‌گرفته است، مس بوده که درصد بسیار بالایی از این محصولات را تشکیل داده است. با درنظر گرفتن قیمت‌های افزایش یافته، تصمیم کارخانجات بر این شد که قسمت هادی و هسته این کابل‌ها را با خلوص پایین‌تری تولید کنند و با ایجاد یک روکش آلومینیومی بر روی آنها، هزینه‌ها را نیز کنترل کنند.

البته این عملکرد برای استفاده از این محصولات در خطوط توزیع و انتقال نیروی برق یک تصمیم بجا و درست بود که اجرایی‌شدن آن نیز منافع بسیار زیادی به همراه داشت. اما نکته منفی ماجرا این است که برای مصارف داخلی به دلیل حمله اکسایش و اکسیده شدن قسمت هادی، اشکالات فنی ایجاد می‌شود که خطرناک هستند. یکی از این اشکالات ایجاد شده به‌وسیله هادی آلومینیوم این است که این فلز ظرفیت گرمایی ویژه‌ای دارد که به همین سبب گرما را به‌شدت بالا برده و در ادامه با هدررفت بسیار زیاد انرژی الکتریکی روبرو هستیم.

عملکردی مناسب با انتخاب آگاهانه

همان‌طور که اشاره کردیم به دلیل بالارفتن قیمت‌ها، آلومینیوم با درجه خلوص کمتر، جایگزین مس شده است. این محصولات به‌عنوان رابطی قوی برای انتقال نیروی برق هستند پس بهتر است برای تهیه سیم افشان مناسب، در ابتدا هدف خود را مشخص کنید و بعد از آن با تحقیق و بررسی از نمایندگی‌های و کارخانه‌های سازنده‌ای خرید کنید که هنوز هم از فلز مس برای هسته این محصول استفاده می‌کنند.

خروج از نسخه موبایل