مضرات لامپ‌های SMD و دلایل سوختن آن!

مضرات لامپ SMD همپای فواید آن است که در این مقاله به آن­ها اشاره خواهیم کرد، اما پیش از آن بد نیست بدانید که به‌واسطه پیشرفت فناوری‌ها و پیشتازی تکنولوژی عصر جدید، تهیه و ساخت لامپ‌هایی که ارزان‌قیمت هستند و ابعاد کوچک‌تری دارند بسیار رواج پیدا کرده است. ضمن اینکه این لامپ‌ها به نسبت سایر همنوعان خود از طول عمر بالاتری نیز برخوردار هستند.

به طور حتم این سؤال برای شما پیش می‌آید که در ساخت و آشنایی مضرات لامپ SMD از چه تکنولوژی خاصی استفاده شده است و آیا این لامپ‌ها مضراتی نیز دارند یا نه؟ در ادامه به‌تمامی این پرسش‌ها پاسخ خواهیم داد.

دنیای عجیب روشنایی و مضرات لامپ SMD

در فناوری استفاده از انواع لامپ‌ها، علاوه بر شناسایی مزایا، مزیت‌ها و مضرات لامپ SMD، در این فناوری قطعات الکترونیکی با نظم مشخصی به‌واسطه یک بازوی مکانیکی بر روی یک مدارچاپی در استفاده از این تجهیزات روشنایی بیشتر آشنا می‌شویم.

به همین دلیل است که طی فرایند نصب قطعات، مدار موردنظر که به لامپ متصل می‌شود ضخامت کمتری داشته و کوچک­تر است. قطعاتی که در مدار لامپ‌های SMD بکار می‌روند اندازه‌ای بسیار کوچک دارند و به همین دلیل به‌صورت دستی و بدون استفاده از ابزارهای مکانیکی مونتاژ آن­ها غیرممکن است و حتی احتمال آسیب رساندن به این قطعات، قبلاً از شناسایی مضرات لامپ SMD بسیار زیاد است.

از این فناوری به طور گسترده در لامپ‌های LED استفاده می‌شود که تنوع رنگی بسیار بالایی دارند و به دلیل کوچک بودن لامپ و همچنین قابل تنظیم بودن جهت تابش در این لامپ‌ها، توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرده‌اند. ناگفته نماند که علاوه بر مضرات لامپ SMD باید به مزایای آن نیز توجه کرد. این که این نوع لامپ‌ها، کم‌مصرف هستند و طول عمر بسیار بالاتری نسبت به دیگر انواع خود دارند. البته در کنار تمامی مزایا و محسناتی که برای این لامپ‌ها در نظر گرفته شده، مضرات لامپ SMD نیز کم نیست که در ادامه به آن نیز خواهیم پرداخت.

دلایل مهم سوختن لامپ‌ها SMD:

علل مهم سوختن لامپ‌های SMD متفاوت است، مانند اتصال نامناسب، بالا بودن ولتاژ و مواردی ازاین‌دست که در سوختن لامپ‌های SMD نقش بسیار زیادی دارند. اندازه این نوع لامپ‌ها نسبت به لامپ‌های معمولی بسیار کوچک‌تر است، به همین دلیل به‌دقت بالایی برای نگهداری نیاز دارند. حتی اگر لامپ در جای خود لرزش داشته باشد، موجبات سوختن آن فراهم شده است. برای مثال به شما توصیه می‌کنیم این لامپ‌ها را در کنار پنجره‌های سقفی به‌هیچ‌عنوان نصب نکنید، چون حرکت پنکه سقفی سبب ایجاد لرزش در لامپ شده و طول عمر آن را کاهش می‌دهد.

شاید سوختن سریع یکی از مضرات لامپ SMD باشد، چون سبب بالارفتن هزینه‌ها و کم‌شدن طول عمر لامپ می‌شود. یکی دیگر از عوامل مهمی که در سوختن سریع لامپ‌ها اثر دارد، گرم‌شدن بیش از حد آن­ها است که همین امر سبب ازبین‌رفتن سریع آن­ها می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است که ولتاژ مناسبی را برای لامپ مورداستفاده خود در نظر بگیریم تا بتواند مدت‌زمان بیشتری به ما روشنایی ببخشد. اگر از تجهیزات الکتریکی و نوری بی‌کیفیتی استفاده می‌کنید باید بدانید که عمر آنها کوتاه است و بالارفتن زیاد دما یکی دیگر از علل سوختن لامپ‌های SMD است. علاوه بر این موارد، معیوب بودن مدار لامپ، بیش از حد کارکردن و همین‌طور برخی از عوامل پنهان دیگر سبب سوختن سریع لامپ‌های SMD شده و عمر آنها را کم می‌کند، پس بهتر است کارکرد لامپ‌های SMD مورداستفاده خود را کنترل کنید.

  • دیگر علل سوختن تجهیزات روشنایی و مضرات لامپ SMD

در اشاره به علل دیگر سوختن این لامپ‌ها و همچنین مضرات لامپ  SMD باید به این نکته بسنده کنیم که اگر سرپیچ لامپ هم اندازه با خود لامپ باشد، سبب می‌شود تا طول عمر لامپ SMD شما افزایش پیدا کرده و به‌راحتی نسوزد. حتی اگر کلید برقی که شما با آن لامپ خود را خاموش و روشن می‌کنید باکیفیت نباشد، به‌راحتی می‌تواند موجب سوختن و نابودی لامپ شما بشود. شما با دانستن این نکات به‌راحتی می‌توانید طول عمر لامپ SMD خود را افزایش دهید و از سوختن ناگهانی آن جلوگیری کنید.

سرپیچ لامپ اگر نامناسب باشد، همچنین اگر گرمایشی بیش از حد و اندازه استاندارد به لامپ وارد شود، اگر کابل و یا سیم مورداستفاده بیش از حد سفت و یا شل باشد، همچنین اگر لامپ بی‌کیفیت ساخته شده باشد یا دمای محیط بیش از اندازه استاندارد تعیین شده برای لامپ باشد، به‌راحتی طول عمر لامپ شما کاهش پیدا کرده و خیلی زود می‌سوزد. جالب است بدانید که گرمای بیش از حدی که در محیط وجود دارد به‌آهستگی سبب ازبین‌رفتن دیودها در لامپ SMD شده و آن را به به‌راحتی از بین خواهد برد. تمامی این موارد شاید چندان مهم به نظر نرسند اما می‌توانند از مضرات لامپ SMD باشند.

در مورد مضرات لامپهای SMD بیشتر بدانیم!

در مورد علل سوختن لامپ‌های SMD صحبت کردیم، در ادامه در مورد معایب و مضرات لامپ SMD با شما مطالبی را به اشتراک خواهیم گذاشت. درهرحال تمام تکنولوژی‌هایی که به بازار عرضه می‌شوند در کنار مزایا و محسناتی که دارند، معایبی نیز با خود به ارمغان می‌آورند. اما نکته مهم اینجاست که لامپ‌های SMD معایب کمتری نسبت به مزایای خود را ارائه کرده‌اند.

  • ایجاد اختلالات عمیق در خواب کاربران از مضرات لامپ SMD

از جمله مضرات لامپ SMD این است که اگر از لامپ‌های SMD برای طولانی‌مدت استفاده شود، می‌توانند اختلالات خواب جدی برای کاربران ایجاد کنند. استفاده و بکار بردن طولانی‌مدت نور این لامپ‌ها سبب آزار چشم شده و تجربه یک خواب عمیق را از شما سلب خواهد کرد. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم از این لامپ‌ها در روشنایی ساختمان استفاده نکنید، اما بکار بردن آن­ها به‌منظور ایجاد روشنایی در خودرو، بلامانع است.

  • مقاومت پایین در مقابل ضربات خارجی از مضرات لامپ SMD

یکی دیگر از مضرات لامپ SMD این است که در صورت واردشدن کوچک‌ترین ضربه به این لامپ‌ها، سوخته و از بین می‌روند. البته این لامپ‌ها در خودروها و ساختمان‌ها چندان با ضربات سنگینی روبرو نیستند. اما در صورت تصادف نه‌تنها لامپ‌های SMD که هر لامپ دیگری آسیب خواهید دید.

  • سوختن حتی یک چیپ، خرابی دائمی از مضرات لامپ SMD را به بار می‌آورد!

خبر بد این­که حتی اگر یکی از چیپ‌های LED داخلی این لامپ بسوزد، لامپ دیگر روشن نخواهد شد و این یکی دیگر از مضرات لامپ SMD است. نکته اینجاست که اگر علت خرابی لامپ همین موضوع باشد، لامپ قابل تعویض است و به‌راحتی با جداکردن چیپ سوخته از مدار لامپ، به‌راحتی روشن خواهد شد. 

تکنولوژی لامپ‌های SMD

درهرحال تکنولوژی استفاده از لامپ‌های SMD به‌خوبی توانسته نیاز کاربران را برآورده کند و همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم محسنات این لامپ‌ها از مضرات لامپ SMD خیلی بیشتر است که همین موضوع این محصول را بسیار کارآمد و مفید ساخته است.

خروج از نسخه موبایل